10.04.2025 Nejhledanější Fotovoltaika pro firmy
Podnikatelé a firmy všech velikostí, kteří chtějí snížit náklady na energie a zvýšit svou energetickou nezávislost, mohou stále žádat o bezúročné úvěry s dotační složkou od Národní rozvojové banky (NRB) skrze dotační program OP TAK. Vzhledem k mimořádnému zájmu Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) opět navyšuje rozpočet programu, tentokrát o další miliardu korun na celkové tři miliardy.
Cílem programu je podpořit co nejvíce firem v jejich snaze o energetickou soběstačnost. Podniky mohou financovat instalaci fotovoltaických elektráren na svých budovách, skladech, garážích nebo přístřešcích pro auta. Díky podpoře mohou ušetřit až 30 % nákladů na samotné solární systémy a až 50 % na systémy pro akumulaci energie.
Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka zájem firem výrazně předčil očekávání. „Přestože jsme už letos v únoru navýšili alokaci na dvě miliardy korun, přijaté žádosti tuto částku překročily. Proto jsme se rozhodli program dále posílit, aby podnikatelé měli dostatek času na přípravu projektů a podání žádostí,“ uvedl ministr.
Program je součástí širších opatření MPO na podporu obnovitelných zdrojů a zmírňování změn klimatu. Podporuje samostatné fotovoltaické projekty s výkonem do 50 kWp na podnikatelských objektech a umožňuje financovat i bateriová úložiště.
Výzva byla vyhlášena 26. července 2024 v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021–2027 (OP TAK). Původně měla NRB přijímat žádosti do konce roku 2027 nebo do vyčerpání dvoumiliardové alokace.
Podle člena představenstva NRB Michala Nebeského je program pro podnikatele velmi atraktivní, ale zároveň upozorňuje na nutnost pečlivého posuzování každé žádosti z hlediska dodaných podkladů i úvěrového rizika. „Snažíme se schvalovací proces maximálně urychlit, ale musíme dbát na důkladnost,“ dodává.
Navzdory opakovanému navýšení rozpočtu se však nedaří výrazně zrychlit vyplácení podpory. Od spuštění programu v červenci 2024 banka schválila pouze 134 z přibližně 2200 žádostí a proplatila zatím jen 173 milionů korun. Zástupci solárního sektoru označují situaci za kritickou – průtahy zdržují výstavbu, ohrožují dodavatele a firmy často nedostávají včas zaplaceno. Chybí také jasný harmonogram vyřizování žádostí.
Dalším problémem je složitost formulářů, která vede k vysoké chybovosti – až 80 % žádostí obsahuje chyby. Program měl původně spadat pod Ministerstvo životního prostředí, které má s podobnými výzvami více zkušeností, ale na žádost předchozího ministra průmyslu a obchodu byl přesunut pod MPO.
Ministerstvo přesto věří, že se podaří prostředky včas vyčerpat. Podle mluvčí Miluše Trefancové by měly být do konce roku 2025 podepsány a vyčerpány úvěry v objemu 1,85 miliardy korun, zbytek pak v první polovině roku 2026.
I proto máme v našem týmu vyčleněnou specializovanou skupinu odborníků, která se věnuje výhradně firemním fotovoltaickým elektrárnám a klientům využívajícím dotační program OPTAK. Díky jejich zkušenostem a detailní znalosti výzev a dotační administrativy se nám daří nejen realizovat stovky žádostí, ale především dosahovat nadprůměrné úspěšnosti při jejich schvalování.
Každý projekt řešíme individuálně – od posouzení technických možností a návrhu řešení až po kompletní dotační servis, včetně komunikace s poskytovatelem podpory. Naší prioritou je nejen rychlost, ale i maximální úspěšnost při získání podpory, a to v souladu s aktuálními pravidly i budoucími výzvami, protože to je první předpoklad k realizaci firemní fotovoltaiky.