Agregace flexibility představuje shromažďování a řízení mnoha menších zdrojů a spotřebičů elektrické energie, které by samy o sobě měly jen malý vliv na stabilitu elektrické sítě. Když se ale spojí dohromady, mohou významně pomáhat vyrovnávat nabídku a poptávku po elektřině.
Více o tom, jak funguje agregace flexibility se dočte v našem článku na blogu: Agregace flexibility v energetice – klíčový nástroj moderní energetiky.
Představte si moderní městskou čtvrť, kde má několik desítek domů solární panely na střechách, domácí baterie, chytré spotřebiče a elektromobily. Každý z těchto prvků může nabídnout určitou flexibilitu:
Agregátor flexibility tyto různé zdroje a spotřebiče propojuje do jednoho funkčního celku a řídí je podle aktuálních potřeb sítě:
Agregátor flexibility je specializovaná společnost, která funguje jako prostředník mezi mnoha menšími poskytovateli flexibility (domácnostmi, firmami) a energetickým trhem. Tato firma:
V České republice působí jako agregátoři flexibility například ČEPS (prostřednictvím dceřiné společnosti), E.ON, ČEZ, Delta Green/Nanoenergies a další firmy.
S rostoucím podílem obnovitelných zdrojů energie (slunce, vítr), které jsou ze své podstaty proměnlivé, je stále těžší zajistit stabilní dodávky elektřiny. Tradiční model, kdy velké elektrárny dodávají stabilní výkon, ustupuje do pozadí.
Agregace flexibility nabízí řešení těchto problémů:
Od března 2025 se tento dříve uzavřený trh otevřel i běžným domácnostem. Pokud máte fotovoltaiku s baterií, můžete se zapojit do poskytování Služeb výkonové rovnováhy (SVR) prostřednictvím agregátora a získat za to finanční odměnu.
Dodávka nebo odběr elektřiny ze sítě pro tyto účely trvá většinou jen několik minut a k aktivacím dochází průměrně několikrát denně, takže běžný provoz domácnosti není nijak omezen.
Celý systém funguje prostřednictvím speciálních platforem daných agregátorů, které automaticky řídí toky elektřiny podle aktuálních požadavků sítě a zajišťují, aby domácnosti za poskytování této flexibility byly finančně odměněny.
Agregace flexibility je jedním z klíčových nástrojů pro přechod k udržitelné energetice budoucnosti, kde každý může být nejen spotřebitelem, ale i aktivním účastníkem energetického trhu.